Obsah
20.11.2014 "Czech & Canadian dinner"
Ve čtvrtek 20. 11. 2014 se konala akce fanklubu Pirátské srdce s názvem "Czech & Canadian dinner". Hosty v již tradičně příjemném prostředí restaurace AVE tentokráte byly zahraniční akvizice v pirátském dresu. Jmenovitě Bryan McGregor, Brett Skinner, Mario Scalzo a Tomas Sinisalo, který ač nemá Kanadskou národnost, jeho příjmení je v NHL hodně známé, ale o tom později …
Témata, která se probírala, se týkala jak hokejového, tak soukromého života hráčů. Není smyslem tohoto článku zprostředkovat doslovný přepis, ale pokusíme se alespoň o průřez příjemně stráveným večerem.
Moderování večera se zhostil Lasky, který se svojí perfektní angličtinou nejdříve naše hosty jménem fanklubu přivítal, a poté se začalo s prvními otázkami. Zpočátku byla patrná mírná nervozita všech přítomných, která postupně začala odpadat. První se rozpovídal Bryan, který mluvil většinou česky a s ostatními hráči pak „dolaďoval“ jejich odpovědi a postupně se přidávali další hosté. Brettovi, který se ukázal jako největší jedlík, rozvázaly jazyk postupně servírované "dobroty", které pro nás kuchař nachystal a které mu viditelně chutnaly.
První otázky se týkaly tolik fanoušky diskutované „tvrdé“ hry zahraničních hráčů v našem týmu a odchodu Grega Moora, který měl být původně také přítomen. Důvodem pro nepříliš důraznou hru, kterou od zámořských hráčů fanoušci očekávají, je odlišné posuzování zákroků rozhodčími v 1. lize a obavou o zbytečné vylučování. Důvod odchodu Grega byla opravdu vzájemná dohoda, žádné TOP SECRET
Bylo také velmi zajímavé zjistit, že Brett pochází z města Brandon západně od Winnipegu, kde se narodili a hokejově rostli významné osobnosti jako je Glen Hanlon či Ron Hextall (to vypátral náš zvídavý předseda Luděk a hned i Bretta také otestoval), a ve kterém sídlí tým Brandon Wheat Kings, který je dlouholetým účastníkem jedné ze tří juniorských kanadsko-amerických hokejových soutěží WHL. Brett také prozradil, že je velkým milovníkem piva a to české považuje za nejlepší na světě (to jsme hned využili k tomu, abychom ho nalákali jít ochutnat nějaký speciál do místní Pivotéky). Tomas, který si tentokrát „vylosoval“ funkci řidiče potvrdil, že jeho otec, který po skončení kariéry pracuje jako scout pro klub Philadelphia Flyers, odehrál v NHL přes 600. zápasů. Momentálně ho povinnosti zavedly do České republiky a tak máme přislíbený exkluzivní rozhovor, který našim fanouškům v následujících dnech přineseme. Bryan pro změnu na Maria prozradil, že se dobře zná se současnou hvězdou NHL Sidney Crosbym a byl s ním i ve sprše….
Hvězdou večera byl však Bryan a to nejen díky své nádherné „kanadské“ češtině, ale především svou otevřeností i smyslem pro humor. Prozradil o sobě, že se zajímá o dějiny druhé světové války (hned jsme mu dali několik tipů tady v okolí), potvrdil to, co Lasky vyšťoural na internetu tj., že byl krátce ve vězení za močení na veřejnosti. Navíc tuto zprávu okořenil i popisováním reakce jeho maminky. To nesmírně pobavilo Bretta, který hned také přidal svůj příběh s tamními ochránci zákona. Brettovi totiž nevěřili, že je povoláním hokejista, a tak mu odněkud přinesli hokejku a on jim musel předvádět různé hokejové fígle vč. střelby, aby dokázal, že hokejistou je. V Třinci Bryan hodně kamarádil s Jirkou Polanským, který je milovníkem rybolovu a s Davidem Květoněm, kterého moc chválil a označil ho asi za svého nejlepšího hokejového kamaráda. Nakonec se pochlubil i jednou historkou, kdy se prý David několikrát dostal v noci, když spal, do jeho pokoje a budil ho a on pořád nemohl zjistit, jak se David do jeho pokoje i přes zamčené dveře, dostával. Když to pak anglicky vyprávěl i svým spoluhráčům, tak mu něco se smíchem řekli a on odpověděl (trošku nakvašeně) česky „Nejsem buzerant“. Nicméně asi největší odezvu zaznamenala jeho hláška týkající se otázky anglofonní (Bryan) a frankofonní (Mario) části Kanady. Mezi oběma distrikty panuje jakási rivalita, asi by se dala pro představu trochu přirovnat k poměru Čechy – Slovensko. Bryan (upozorňuji, že opravdu s humorem) řekl (dovolím si citovat): „Když já jako anglofonní Kanaďan přijedu do frankofonní části Kanady, tak tam, ačkoliv všichni umí anglicky, schválně odmítají se mnou tímto jazykem mluvit a prostě se tam nedomluvím. Naopak když tito frankofonní Kanaďané přijedou ke mně, tak „speakují“ jedna báseň….prostě…francouzský č….i, no“. Bylo zjevné, že ono slovo Mario asi už po krátkém bytí v Česku pochytil, protože sebou trhl, na Bryana se otočil a cosi mu (taktéž s úsměvem na rtech) řekl a všichni se zasmáli. Také padla otázka, co mají v plánu dál dělat, až přestanou hrát hokej. Opět zabodoval Bryan, který řekl, že on, Tomas i Mario si budou muset najít nějakou práci, zatímco Brett prý nebude muset, protože má bohatou snoubenku. Brett se také ptal, kdo navrhoval naše fanklubácké logo, velice se mu líbilo a pronesl, že jsme FUN fanklub , což nás potěšilo. Diskutovalo se o mezinárodním hokeji a blížícím se MS v Praze, o tipech na vítěze letošního Stanley Cupu, o kanadské kuchyni, zálibách našich hostů a v tomto příjemném a přátelském duchu se neslo v podstatě celé setkání až do cca půl desáté večer, kdy se hráči po podepsání fanklubáckých kartiček a nezbytného focení s fanoušky, se všemi jednotlivě rozloučili a odešli. Zanechali v nás skutečně velmi dobrý dojem a my můžeme směle konstatovat, že to bylo zatím nejlepší setkání, jaké nový fanklub zorganizoval, a rádi bychom vyjádřili přání, že snad toto setkání trochu pomůže k tomu, aby se tu „cizí“ hráči cítili zase o něco lépe.
report : fanklub Pirátské srdce