Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Rozhovor s Ilkkou Sinisalem

24.10.2014, zimní stadión Kadaň.
 
V prostředí kadaňského zimního stadiónu jsme v přestávce mezi druhou a třetí třetinou zápasu 1.ligy SK Kadaň - Piráti Chomutov, oslovili bývalého hráče NHL, nyní scouta týmu Philadelphia Flyers, Ilkku Sinisala.Našli jsme se očima v „davu“, pozdravili se a já se zeptal, jestli bych mu mohl jménem fanklubu Pirátské srdce položit pár otázek s odvoláním na jeho syna, který nám setkání přislíbil na akci "Czech & Canadian diner“, souhlasil a rozhovor mohl začít.
 
Jste poprvé v Čechách?
Ne, pohybuju se v Čechách často.
Kvůli vaší práci?
Ano navštěvuji Českou republiku posledních 15 let.
Jaké zápasy jezdíte v Čechách sledovat?
Jezdím sledovat extraligu, na kterou se zaměřuji, ale dnes jsem se přijel podívat na Tomase.
Líbí se vám dnešní zápas?
Ano, myslím, že je to OK.
Je znát, že je to nižší soutěž a kvalita není taková?
Ne, to ne, je to taková hra nahoru dolu. Je to asi  stylem koučování a Chomutov by měl s hráči co má k dispozici, snadno vyhrávat tyhle zápasy.
Vy už jste někdy trénoval?
Ne.
Takže můžete obecně posoudit pouze kvalitu hráčů a ne kvalitu trenérů.
No, zatím jsem viděl jen dva zápasy Pirátů, tenhle a ještě v Mostě, ale jak jsem řekl, neměli by mít problém vyhrávat takové zápasy.
Seznámil jste se ještě s někým z Tomasových spoluhráčů?
Ne, neseznámil.
Na jak dlouho jste v České republice?
Přijel jsem v pátek a vracím se ve středu.
Máte v plánu nějaké delší setkání s Tomasem, měli jste možnost se vidět? Zřejmě je pořád zaneprázdněn.
Zítra má den volna, tak se uvidíme, pravděpodobně se půjdeme spolu podívat na hokejový zápas  Sparta -Pardubice.
Takže jako hokejový scout pro Evropu jezdíte po všech evropských zemích? Finsko, Švédsko, Slovensko …
Ano, pořád cestuji, na Slovensko ale nejezdím, protože tam teď úroveň jejich ligy není tak dobrá. Jedině, když se tam objeví šikovný hráč, tak se na něj zajedu podívat. Hodně jezdím do Švédska. Potom navštěvuji Finsko, Rusko, Norsko, Českou republiku, Švýcarsko, tam mají dobrou ligu, Německo, prostě po celou Evropu.
Všiml jsem si zde na zimním stadionu pána ve „flyers“ bundě.
Ano, to je náš český scout  Václav Slánský, spolupracuje s námi už přes 20 let, myslím, že bydlí v Kladně, má na starosti Českou republiku.
Takže vy jste jakoby jeho šéf?
Tak nějak. Spolupracujeme spolu, jsme spolu v kontaktu, a když má tip na nějakého dobrého hráče zavolá a já se přijedu na něj podívat.
Viděl jsem ho, jak si povídá s mladým Davidem Kaše, znáte ho?
Ano, znám.
Sledujete i ostatní „místní“ mladé hráče, jako třeba Davida Kämpfa?
Sleduju ho jen trochu, juniory jsem totiž sledoval spíš dříve a teď sleduji jen dospělý hokej, seniorskou kategorii, snažím se hledat volné hráče.
Myslel jsem, že scouti se zaměřují hlavně na mladé hráče?
Ano, máme takové scouty ve Švédsku, Finsku Rusku a České republice a já jsem jediný, který sleduje profesionální hráče. Například můj již zmíněný český kolega sleduje hlavně mladé, někdy kouká na dospělý hokej, protože tam hrají i mladí hráči, jako třeba dnes.
Jak často se vracíte do Philladephie?
Je to teď můj domov. Bydlím na okraji Philly, tam se narodil i Tomas. Byl jsem tam naposledy před měsícem, budu se vracet na Vánoce. V průběhu sezóny stále cestuji, vracím se 3 krát, 4 krát za rok, ale přes léto jsem doma ve Philladephii.
Jak to funguje ve vaší organizaci? Vy dáte vědět Flyers, že jste objevil nějakého hráče a oni se pak zajímají dál?
Komunikujeme přes internet, máme na to náš systém, po každém zápase sepíšu o daném hráči report a můj šéf pak vidí o jakého hráče (typově) se jedná, je ohodnocen, zařazen „do škatulky“ atd.
A jak to funguje, oni vás požádají, aby jste zjistil víc o hráči, kterého si někde vyhlídli, nebo naopak čekají na vaše doporučení a návrhy.
Je to vyloženě tak, že já hledám vhodné hráče a zásobuju je informacemi hráčích a píšu reporty. Potom většinou přijede někdo z Pro-scoutů a podíváme se na hráče společně, jako se to děje např. na mistrovství světa.
Něco z vaší minulosti, byl jste skvělý hráč, 11 odehraných sezon v NHL, máte nějaké speciální vzpomínky?
Všechny moje vzpomínky jsou super,  Philly je mým domovem už dlouho od doby, kdy jsem tam začal hrát, je to skvělá organizace.
Takže jste si vždycky přál po kariéře zůstat a pracovat v tomto klubu na nějaké pozici?
Ano, jak jsem řekl je to skvělá organizace a je super, že většina lidí s kterými dnes pracuji, jsou lidé, se kterými jsem před lety hrál, takže se známe velice dobře.
A co Tomas, mluvíte mu do jeho hry, nebo mu radíte jak hrát?
Ne, do toho mu nemluvím, je dobrý hráč,  sám dobře ví, co má dělat a jak hrát. Když mě požádá o radu, tak s ním promluvím, ale hlavně ho chci pozitivně povzbuzovat. Samozřejmě si pokaždé  přeji, aby jeho tým vyhrával, aby se mu dařilo. Zdá se mi, že nehraje tolik kolik by mohl, doufám, že bude hrát víc, prostě musí dřít víc a taky doufám, že trenéři zjistí, že je lepší hráč, než jaký si myslí, že je.
Pojede Tomas někdy domu, do Finska?
Pojede se tam podívat myslím na Vánoce. Má tam ženu a syna. To je typický osud hokejového hráče, ale tady v Chomutově má taky pěkné bydlení.
Co říkáte na místní stadion?
No, víc se mi líbí ten chomutovský (smích), je tu zima, ale tohle je prostě hokejová aréna, tak to má být. Atmosféra je tady dobrá, to jsou Čechy, kde je plno takovýchto starých zimáků, led je dobrý a hráči hrají ten samý hokej jako jinde.
Sledoval jste předtím někoho z „Tomasovo týmu“?
Ano, sledoval jsem Květoně, Kämpfa, když byli ještě mladší, když jsem sledoval juniory. Viděl jsem několikrát Kopřivu, který dnes nehraje.
Milujete svojí práci?
Ano miluju, je to hodně o cestování, hodně bydlení po hotelích, ale je to dobrý a pak mám navíc celý léto volno, takže je to fakt dobrý.
Líbí se vám Čechy?
Ano líbí, jsou“ good“. Lidi jsou v pohodě, rád sem jezdím koukat na zápasy. Jídlo je tu dobrý, všechno funguje (teď jsem se zasmál já :o) ).
Kdo si myslíte, že vyhraje letošní MS v Praze.
No, mám obavu, že to budou Rusové, ale kdo ví.
Ne musí to být Češi (smích)
Jako domácímu týmu bych to přál. Pro český hokej by to bylo dobrý kdyby vyhráli , protože se stále zlepšují a doufejme, že teď porostou.
A zvlášť teď, když jsme vyměnili trenéra
Je to velice talentovaný kouč, dokázal hodně dobrého všude, kde působil.
Víte, že teď spolupracuje s Piráty?
Ano Tomas mi něco o tom říkal. Pamatuju si, že odváděl velice dobrou práci ve Slavii, pamatuju si, že neměl k dispozici až tolik dobrých hráčů, ale vždycky dokázal s nimi hrát velice dobře.
 
Děkuji za rozhovor, rád jsem vás poznal, bylo mi ctí si popovídat s legendou.
No já taková legenda zase nejsem(smích), jdu si teď promluvit s Václavem.
Mějte se …
 
Pan Sinisalo působil velice sympatickým dojmem, ochotně odpovídal na moje otázky a jménem fanklububu mu děkuji za jeho čas. 
LASKY
Ilkka Sinisalo
Ilkka Sinisalo na eliteprospect odkaz